Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

(IPA) Uluslararası Pediatri Kurumu Yarıyıl Başbuğı olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 1946 Kerkük doğumludur. Cömertlik Hasanoğlu Enver Hasanoğlu ‘nun oğlu olarak tekrar aynı kurumun Dış İlişkiler Direktörlüğünü yürütmektedir.
Enver Hasanoğlu, 1969 senesinde İstanbul Üniversitesi Tababet Fakültesi’nden izinli olmuşdolaşma. Akabinde 1973 senesinde Hacettepe Üniversitesi Tababet Fakültesinden Çocuk Katkısızlığı ve Emrazı Uzmanlığını almıştır. Henüz sonrasında öğretim görevlisi olarak akademik yazgıına sarrafiyelamıştır.
Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Glasgow Üniversitesi, RoyalHospitalforSickChildren Hastanesinde “Çocuk Nefroloji” eğitimi almıştır. 1984-1988 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tababet Fakültesinde, 1988-1992 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesinde Dekanlık, 1992 ile 2000 yılları arasında da Gazi Üniversitesi’nde Rektörlük görevlerinde bulunmuşdolaşma. Üniversitelerarası Konsey Tababet ve Dirlik Bilimleri Eğitim Konseyi Başlangıçkanlığı, UMEMPS (ılımlı şarki ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği) ve UNPSTR’ın (Türk Dili Konuşan Ülkeler Pediatri Birliği) başkanlık ve genel sekreterliklerini yapmıştır. 2004-2006 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Mütevelli Kurul Üyeliği ve Başbuğ Vekilliği yapmıştır. 2006-2010 yılları arasında YÖK üyeliği görevinde bulunmuşdolaşma. 1987 yılından beri Türkiye Milli Pediatri Derneği Dümen Kurulunda misyon almaktadır. Başlangıçkanlığını da yapmış evetğu Türkiye Milli Pediatri Derneğinde halen Umumi Sekreterlik görevini sürdürmektedir.

İki Türk’ün başarısı Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Dünyadaki 5 pediatri spesiyalistından biri olarak onaylama edilmektedir. 2019 senesinde dünyanın farklı ülkelerinden delegelerin iştirakıyla Panama’da yapılan seçimde IPA’nın “encam periyot sarrafiyekanlığına” seçbilimselştir.
Bu pozisyonda iş ettiği iki senenin nihayetinde 8 Mayıs 2021 tarihinde IPA sarrafiyekanlığı görevini Köle’li Prof. ErrolAlden’dan fiilen aktarılma almıştır. Ayrıca Cömertlik Hasanoğlu, Enver Hasanoğlu ‘nun Başlangıçkanlığını yürüttüğü Uluslararası Pediatri Kurumun’da Dış İlişkiler Yönetmenü olarak misyon yapmaktadır.