Baharat

Geleneksel Türk mutfağında geniş olarak kullanılan baharatlar sofralara baharat şimendifer. Baharat, köklü cemaziyelevveli ile Türk ziftlenmek ekinünün merkezinde konum almaktadır. Baharat veya temel malzeme olarak yemeklerde, şekerlilarda, turşularda, reçellerde ilkin tutulmak üzere pek çok alanda damaklarda unutulmaz izler buzakır. Türk mutfağı, çoğunlukla yeğleme edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, toz biber, nane, pul biber ve tarçın adı verilen baharatlardan yalnızca bir kısmı kendine has özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çdenktaş baharat genel olarak her yemekte uygunluklarına için kullanılmaktadır. Baharatları ziftlenmek pişirirken kullanabilir veya yemekten sonra demleyebilirsiniz. Isabetli yemeklerde sadık oranlarda kullanabildiğiniz saat, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi sağlamlar. Hatta tabiat ananın deposundan mevrut baharatların iyileştirici etkisi olduğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza hitap eden en sağlamlıklı besinlerin başlangıcında gelir. Bütün bu özelliklerin kenarı teselsül yemeklerinizi bir zaman tağyir etmek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli baharat çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziksel yapı, dilsiz, renk veya kullanma amacı üzere farklı alanlara için farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e doğru baharat çeşidi vardır. Adlandırma her durumda farklıdır. Baharat adları, hazırlanışlarındaki temel bileşenle vasıtasız ilişkili olma eğilimindedir. Taban olarak baharat çeşitleri fiziksel özelliklerine için toz, kuru ve taneli tutulmak üzere üçe ayrılır. Bu seçimin örnekleri, tahıl olarak bilindik en geniş baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu iki baharat aynı zamanda şekerlilıkları ile bilinir ancak yemeklere de eklenebilirler. Toz baharatlar ise çok geniş oldukları derunin derunlerinde renk farklılıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi çoğunlukla safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve çoğunlukla ziftlenmek pişirmede kullanılırlar. Yeşil toz baharatlar koskocaman ölçüde nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten yapılan baharatlar kayıt ve deruneceklerde kullanılır. Özellikle baharat karışımları ile şifalı derunecekler hazırlayabilirsiniz. Münteşir toz baharatlar beyninde üçüncü renk sınıflandırmasına ehil olanlar turuncu veya turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları beyninde köri, zerdeçallık, zencefil, kimyon, toz tarçın ve yenibahar bulunur. Baharat çeşitlerinin adları burada bitmiyor. Bu tarz şeylerin kenarı teselsül yeryüzünde henüz pek çok baharat bulunmaktadır. Görmüş olduğunüz üzere baharatlar, farklı mimariları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. Hatta temelı baharatlar temel sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmuştur. Sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmalarının çizgi sebebi hiç şüphesiz seyrek olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetisevinçli ve özel muamele mucip kalın ve zampara tatlar oldukları derunin çoğunlukla değersiz miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak mai haşhaş veya zahter üzere baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem enikonu şifalı hem de özellikle şekerlilarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori dışında değerlendirilebilecek özge baharatlar ise baharat karışımlarıdır. Bu karışımlar, ansızın bir araba baharatın reva oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Ekseri ete dilsiz karıştırmak üzere lakinçlarla kullanılmaktadır. Hatta bu baharat karışımı ile etinizi pişirmeden önce pir baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çdenktaş baharat Türk mutfağında çok ömre bedel bir yere sahiptir. Bu yedi baharat, Anadolu sınırları içre en geniş kullanılan tatlar beyninde konum almakta ve dolayısıyla Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Sık kullanımları nedeniyle yiyeceklerde hoppadak üstelik edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört misil pozitifrırlar. Anadolu mutfağında son kerte uyumlu ve yaşamsal olan bu yedi çdenktaş, çoğunlukla bir arada baharat seti olarak satılmaktadır. Özellikle Maşrık ve Güneydoğu Anadolu mutfağında önemli bir yere ehil olan toz veya pul üzere biber bazlı baharatlar hoppadak hoppadak bütün yemeklerin temel malzemesidir. Üretimi derunin ziynet biberi adı verilen özel bir biber türü mucip bu baharat türü, sağlamlıklı mimarisıyla da görüş dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Katkısızlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, örgensel baharat ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi çizgi baharat beyninde konum düz hem de Güneydoğu Anadolu ile özdeşlesevinçli ve biber özü derunermiş bir özge baharat ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının elması denilebilir. İso biberinden elde edilen bu baharat, özge biber baharatlarından farklı olarak toz kıvamı ve rengiyle hoppadak üstelik edilir. Hatta inciticilığın pullardan farklı olarak ağızda henüz geç yayılması da İsot’u bu denli özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharatın karışımı olan ancak farklı bir mimariya ehil olan baharat Poy Spice’dir. Poy baharatı, özellikle kahvaltıda çoğunlukla ziyan etmek ve zeytinyağı ile tüketilen sağlamlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk iletmek derunin Poy Spice’ı yeğleme edebilirsiniz.

Anadolu mutfağının starı Seven Spices
Yedi baharatın ihtimal de en bilindik üyesi olan karabiber, hem parça hem de toz halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve beyaz ten ürünlerinde vasıtasız pişmiş gıdaların üzerine konularak geniş olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü baharat, har iklimlerde yetisevinçli karabiberlerden mimarilır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya üzere ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları nedeniyle karabiber üretimi derunin mükemmeldir. Hatta yemeğe pişirme esnasında karabiber tozu eklenir ve yemeğin çizgi yapısını oluşturur. Hem karabiberin hem de tahılın en faydalı semtü sindirimi kolaylaştırması ve sindirim sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle makul miktarlarda tüketildiğinde sindirim sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi baharat beyninde bir sair star olan kekik, geniş bir kullanma düzı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları içre bereketli miktarda yetişmesi, kekiğin biraşırı varyasyonda kullanılmasının temel sebebidir. Sağlık söz konusu olduğunda, biraşırı ulaması olan kişi eğin sistemi derunin iyidir. Kekik otu üzere temelı çkamer türleri hasetn ahir yorgunluğu susturmak derunin çok gelebilir. Bir özge baharat ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en yüzü sıcak baharatlarından biri olduğu derunin Anadolu’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde ten ürünlerine lezzet katan bu baharat hoppadak hoppadak her yemekte kullanılabilir. Baharatın derunindeki esanslara rabıtlı olarak farklı hatimelara çok gelebilmektedir. Bu açıdan derunerik ve hammaddelere için uzmanlardan dayak alarak ürünleri dağıtırken kullanma önerilerine uyabilirsiniz.

Lüp çizgi direği olan baharat çeşitleri ve ocaklık kullanımları, sadık orantıda ve sadık miktarda kullanıldığında her yaştan kullanıcıya çok gelebilir.

Olağandışı ve tütsülü baharatlar
Sayımsız baharat çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın kenarı teselsül karışım mimarisına ehil olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini allıkıyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, çoğunlukla birkaç baharatın ve bu baharatlara zevcelik eden aromatik otların karışımıdır. Nispeten popüler olan bu karışımlar hem kılgın hem de lezzetli çözümlerdir. Popülerliği nedeniyle adından sıkça söz ettiren karışım ise Tuzot baharat çeşitleridir. Tuzot baharatını her türlü dolgun ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok henüz fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her saat kenarınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi hovardaca baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin temel maddesi kişniştir. Fakat biraşırı farklı baharat derunerir. Türk köftesine adını veren en çizgi maddelerden biri de bu köfte çeşnisidir. Dolma ya da kebap üzere yiyeceklerde geniş olarak kullanılan bu ürün sayesinde hem damağınızda dilsiz bırakan hoş bir deneyim yaşarsınız hem de yiyecekleri henüz hızlı sindirir ve sağlamlıklı bir ziftlenmek yersiniz. Bir özge tütsülü baharat ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Zeyilşi tadı sayesinde özellikle salatalar derunin uygundur. Fakat sumak baharatı çoğunlukla salatalarda, çorbalarda veya ten yemeklerinde kullanılır. Hangi sutaşşların saf özlerinde antioksidan derunerdiğini merak ediyorsanız ürün bazında inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat